• Facebook - Grey Circle
  • LinkedIn - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle

HAKKINDA

Atatürk'ün manevi oğlu Abdürrahim Tuncak'ın yaşamı kendini bildiği ilk yer olan Mustafa Kemal'in İstanbul Akaretlerde bulunan evinde başlamış, çocukluğu ve yetişkin yılları Atatürk'ün yakın çevresinde geçmiştir. Bu bina Atatürk'ün Selanik'ten İstanbul'a ailesi ile göçtüğünde tuttukları evin tüm ölçüleri korunarak yapılmış aynısıdır. Evde Atatürk, annesi Zübeyde Hanım, kız kardeşi Makbule (Atadan) Hanım, manevi oğlu Abdürrahim (Tuncak) Bey ve Sayın Tuncak'ın "Ayşe Abla" diye andığı bakıcısı ile 1919 yılına kadar yaşamışlardır. Ev, son dönem Osmanlı toplu konut mimarisinin özelliklerini taşıyan üç katlı bir yapıdır. Mimari Plan İçin Tıklayınız

 

ÇALIŞMALAR

Atatürk Evi Eser Kataloğu

Atatürk Evinde 213 adet negatif film,  143 adet çerçeveli fotoğraf, Atatürk ve annesi Zübeyde hanıma ait  kişisel eşyalar olmak üzere 32 farklı türde obje sergilenmektedir. Bunlar arasında Zübeyde Hanım'ın kullandığı Seccade ve Atatürk'ün okuduğu Kuranı Kerim de yer almaktadır. Katalog İçin Tıklayınız.

Sergileme Çalışmaları

Sayın Abdürrahim Tuncak Atatürk'den kendisine miras kalan çok sayıda kişisel eşyayı Üniversitemize bağışlamıştır. 10 Kasım 1996 yılında Üniversitemiz bu büyük mirası Sayın Tuncak'ın da anısını yaşatmak fikrinden yola çıkarak bu evde değerlendirme kararı almıştır. Önce Rektörlük binasında sergilenen bu eşyalar 8 Ekim 1998 tarihinden itibaren Atatürk Evi'nde sergilenmeye başlamıştır.

 
 

FOTOĞRAFLAR

PAYDAŞLAR

İLETİŞİM

Başkent Üniversitesi Atatürk Evi

Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi
Eskişehir Yolu 18.km TR 06790
Etimesgut Ankara

 

Bilgi İçin: 0312- 246 66 66
 
 

 Web Tasarım Tulga Albustanlıoğlu, 2020

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now